Zasiądź w ławkach Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu!

fot. Marek Księżarek

Kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” uświetnią swoją grą Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeński duet organowy ze Świdnicy!

W programie usłyszymy m.in. utwory kompozytorów: Johna Cage’a, Berta Mattera czy Ad Wammesa.

Wstęp na koncert festiwalowy jest bezpłatny.

Kiedy?
9 grudnia 2022 (piątek),
godz.19:00
Gdzie?
Kościół Garnizonowy – Bazylika Mniejsza pw. św. Elżbiety
ul. Św. Elżbiety 1/ 2, Wrocław

Grudniowemu przedsięwzięciu patronują wspólnie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Partnerami koncertu są: Urząd Miejski Wrocławia, Rzymskokatolicka Parafia Wojskowo-Cywilna pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

Program koncertu:

Johan Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)

Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595; aranż. M. Bator) – solo MB

Rorate caeli – Improwizacja na temat pieśni adwentowej

Bert Matter (1937)

Fantazja na temat psalmu 90 – solo MB

Nicolaus Cracoviensis (XVI w.)

Hayducky (aranż. M. Bator)

Ad Wammes (1953)

Happiness – solo MB

Louis-Claude Daquin (1694–1772)

Noël Étranger (aranż. M. Bator) – solo MB

Bert Matter (1937)

Psalm I, Gezang 47

John Cage (1912—1992)

In a Landscape [1948]

Anonim (XIV wiek)

Estampie (aranż. M. Bator) – solo ZB

Archanioł Boży Gabriel – Improwizacja na temat pieśni adwentowej

Guy Bovet (1942)

Salamanca – solo MB

Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeństwo organistów

Od 2011 roku związani ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 10 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 200 koncertów zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

Zuzanna Bator – organistka, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki, mama trzech synów

fot. Justyna Kluka

Jest absolwentką Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Koncertuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2011 roku mieszka w Świdnicy. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Świdnicy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Maciej Bator – organista, pedagog, doktor sztuki

fot. Marek Księżarek

Gry organowej uczył się w Wałbrzychu, Warszawie (klasa organów prof. A. Chorosińskiego), Genewie (klasa organów prof. Vincenta Thevenaz), Göteborgu, Stuttgarcie (klasa organów Jona Laukvika) i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020).

WSTĘP WOLNY!

II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego
„Brzmienie Fest” – JESIEŃ’22 – WIOSNA’23
Muzyka kompozytorów XIX, XX i XXI wieku

Dyrektor Artystyczna Festiwalu: Iwona Sukienik
Organizator: Fundacja Kultura Brzmienia

Mecenasi: Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia

Partnerzy koncertu: Urząd Miejski Wrocławia, Rzymskokatolicka Parafia Wojskowo-Cywilna pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

Partnerzy: Fundacja PZU, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Art Hotel, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – Centrum Edukacyjno-Rozwojowe Pałac Wrocław Pawłowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice, Stara Biblioteka, Salon Pianin i Fortepianów pianinaifortepiany.com

Patroni medialni: TuDolnySlask.info, Radio Wrocław Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, portal Warto Znać